Az otthoni munka jó vagy rossz dolog?

Rrrrrrrrrrr….-Rrrrrrrrrrrrr….-Rrrrrrrrrrrrrrrrrr…. Uhh máris 6:40? – ideje felkelni!! Oké, akkor egy gyors arc-, és fogmosás, de nem ártana egy kicsit megfésülködni is. Közben nagy nehezen találok valamit a szekrényemben, amit felvehetek az irodába, majd kivágódok a konyhába reggelizni. 

7:05…. Jaj ne, még be sem pakoltam – ajajj, ebből már megint futás lesz!

Nektek is ismerős? Sajnos vagy sem, amióta berobbant a COVID19 járvány, sokunknak ebben a jelenetben már nem nagyon van része. Ehelyett megízlelhettük a #workfromhome életérzést.

Ez az új rendszer azonban 2 táborra osztotta az emberek többségét, az egyik oldal élvezi, és reméli, hogy véglegesen áttérnek erre a munkavégzési formára. Míg a másik alig várja, hogy visszamehessen az irodába.

Én személy szerint rendkívül szerencsésnek tartom magam, hogy lehetőségem van otthonról dolgozni, de ez nem éppen a valóság elől való menekülés, amelyről mindenki álmodozik. Természetesen megvannak az előnyei, de számtalan hátránya is van. 

SAJÁT IDŐBEOSZTÁS 

Ez valószínűleg az egyik legnagyobb előnye. 

Azon ritka emberek közé tartoztok, akik hajnalban a legtevékenyebbek, vagy olyanok vagytok, mint én, akinek néhányszor meg kell nyomnia a szundi gombot, mielőtt felkel az ágyból? Nem probléma, hisz az otthoni munkavégzés egy “normál munkahellyel” ellentétben szabadságot nyújt.

Azt szeretem benne, hogy reggel nem kell egyből kipattannom az ágyból, hanem van időm megtervezni a napom. Nagyon szeretek nyugiban megreggelizni, és kávézni. Ilyenkor megnézem a híreket, csekkolom az üzeneteket, hogy mit kell aznap csinálnom, majd amint ezekkel végeztem, megteszek körülbelül 20 lépést az “irodámig”. 

SOKKAL TÖBB MINDEN ELVÉGEZHETŐ 

Ha kimaradnak olyan tényezők, mint az ingázás, a munkatársakkal való beszélgetések, az irodai megszakításokkal, és az irodai ebédekkel töltött órák, akkor hamar rájöttök, hogy sokkal több időtök marad önmagatokra és a munkátokra. De természetesen ennek is megvan a hátulütője, amit a következő két pontban fogok részletezni.

MAGÁNZÁRKA

Ha extrovertált személyiségek vagytok, akkor az a gondolat, hogy a hét 5 napján 8 órán keresztül “be vagytok kaszlizva” otthon, egy rémálommal ér fel. Társasági lényként szükségetek van a napi kapcsolatra, és az interakcióra.

A HATÁROK KÖNNYEN ÖSSZEMOSÓDHATNAK 

Még ezt az emailt elküldöm, és befejeztem mára.”  

Csak rápillantok még egyszer a táblázatra, mert nem stimmelnek az adatok.

Sokan esnek abba a hibába, hogy képtelenek abbahagyni a munkát, mivel a számítógép csak egy karnyújtásnyira van. Leülnek reggel 8-kor elé, és már csak azt veszik észre, hogy odakint sötétedik.

 

AZ ISMERŐSÖK NEM VESZIK KOMOLYAN, AMIT CSINÁLTOK 

– “Tehát pizsamában dolgozhatsz, és senki sem tudja meg?”

– “De valódi munkát keresel ugye?” 

– “Ó, istenem, én is szívesen dolgoznék otthonról, és egész nap nem csinálnék semmit!”

Nektek is ismerősen csengenek ezek a kijelentések?

A valóságban az otthoni munkavégzés ténylegesen azt jelenti – bár számotokra ez nyilvánvaló  -, hogy “otthon dolgoztok”. Ám úgy tűnik az ismerőseitek nagy része nem így látja. Egyesek számára ez egyenértékű egy olyan fantáziafölddel, ahol egyszarvúakat kergettek, és szivárvány alatt táncoltok egész nap.

HELLÓ TÁNCPARTIK, ÉS MACINACI 

Mindenképpen egy pozitívummal szerettem volna befejezni a cikkemet, ami a következő: magatok vagytok otthon, ahol nincsen dress code. Kvázi senkinek sem kell tudnia arról, hogy macinaciban ülve Postmalone-t hallgatva gyártjátok a közösségi média posztokat. 
 

Szeretnétek fürdőköpenyben dolgozni? Csináljátok! Esetleg szívesen tartanátok egy pizsama napot? Hajrá! A jó munkához olyan környezetet kell teremteni, ahol a legkényelmesebben érezhetitek magatok. 

 
Viszont fontos, hogy ez ne legyen állandósított, ugyanis így nehezebb lesz majd átállítani az agyatokat arra, hogy most igenis dolgoznotok kell.
 

Összegezve a leírtakat elmondhatom, hogy számomra a jó dolgok felülírják a rosszat, és az otthoni munka az egyik legjobb döntés, amit meghoztam.